Сьогоднi
6 липня
2022 року

Зараз на сайті: Користувачі: 0 Гості: 73
Вхід на сайт   Реєстрація
Редакція газети "Уманська зоря" просить вибачення у наших читачів за неможливість випуску деяких номерів нашої газети у зв’язку з воєнним станом.

Пошук по сайту

Погода

День «народження» Умані

admin

12-08-2021

20

Рейтинг: 0/5 - 0 голосів

І якщо про рік першого писемного документу про Умань, від якого власне і ведеться лік ─ 1616, поки що у дослідників історії суперечок немає, то про день і місяць відзначення Дня Умані,  існують версії. 

Краєзнавець Роман Захарченко наполягає на тому, що саме 10 серпня треба відзначати День міста Умань. Наводимо міркування пана Романа. 
— Хоча уманчани традиційно відзначають День Міста на початку жовтня, в дійсності існує й офіційний день дати першої згадки про Умань, хоч і малопоширений в історичній пам’яті мешканців міста – це 10 серпня. Саме цього дня далекого 1616 року в судовому декреті Люблинського Коронного Трибуналу ─ головної апеляційної установи Речі

Посполитої, було згадано про «містечко Гумань» Валентія-Олександра Калиновського.

…Історія цього документа була довга і не цілком оптимістична. Його текст було занотовано у одній з актових книг Люблинського Трибуналу, яка до 1944 року зберігалася у Варшаві у Головному архіві давніх актів. На превеликий жаль, цей фоліант, як і вся архівна колекція ЛКТ загинула у вогні Варшавського повстання 1944 року (нацисти свідомо і цілеспрямовано практично цілком знищили архів)... На наше щастя, іще наприкінці ХІХ століття великим трударем на ниві української історії, Олександром-Валеріяном Яблоновським було проведено титанічну роботу та опубліковано так звані «регести», або заголовки, які містили зміст справ томів з декретами Люблинського Трибуналу за 1591-1624 роки, завдяки чому ми маємо, бодай, приблизне уявлення про що йшла мова в сотнях випадків судових справ. І, власне, в одному з таких регестів за 1616 рік і йшлося про втечу з села Криківців (нині на Він­ниччині) підданих, які й оселилися в «містечку Гуманю». 

Картина «Уманська фортеця» Йогана Генріха Мюнца. (Уманський краєзнавчий музей)​​​​​

Перша згадка про Умань, датована 10 серпня 1616 року, містилася у справі стосовно повернення селян, які втекли від свого пана на територію міста, що належало тоді польському магнату Валентію Калиновському. Останній в 1609 став власником «Уманської пустині» — великої території, подарованої йому вальним сеймом Речі Посполитої. 
На жаль, ймення втікачів залишилися для нас невідомими для Історії і загинули разом з оригіналом... Не відомо, як виглядало це містечко на небезпечному прикордонні в ті далекі роки. Однак аналіз документа з певною вірогідністю дозволяє стверджувати, що власне та втеча криківчан до «Гуманя» мала статися не пізніше 1613-14 року (а отже містечко існувало дещо перед тим). 

1629 року в місті Умані вже налічувалося 1067 «димів», і воно було одним із найбільших міст у Брацлавському воєводстві.
Приблизно 1957 року під час опрацювання історіографії історії нашого міста відомий знавець історії Уманщини Григорій Храбан виявив цю згадку і відтоді в кількох своїх публікаціях ─ щоправда доволі лаконічно, про неї згадав. На жаль, в них він не розкрив посилання, через що дослідження цього факту не отримало продовження аж до початку ХХІ століття. 

Проте, чи не найцікавіше те, що власне будівля Трибуналу в польському Любліні, де було написано першу сторінку історії нашого міста, збереглася донині і її можна на власні очі побачити в середмісті Старого міста в Люб­ліні! 

Коментарі ()

    Ви маєте авторизуватись, щоб залишити коментар.