Сьогоднi
6 липня
2022 року

Зараз на сайті: Користувачі: 0 Гості: 72
Вхід на сайт   Реєстрація
Редакція газети "Уманська зоря" просить вибачення у наших читачів за неможливість випуску деяких номерів нашої газети у зв’язку з воєнним станом.

Пошук по сайту

Погода

Найстаріший гербарій України

admin

03-02-2022

20

Рейтинг: 0/5 - 0 голосів

Довідково: Index Herbariorum (IH) є найкрупнішою світовою базою гербаріїв. Нині у світі нараховується близько 3000 гербаріїв, якими опікується біля 12 000 фахівців. У сукупності гербарії світу містять більше 350 000000 зразків задокументованої рослинності за останні 400 років. Index Herbariorum здійснює кураторство цим важливим ресурсом з метою використання в наукових цілях та задля збереження біорізноманіття.

Індекс Herbariorum (IH) документує місце розташування гербарію, його кількісні характеристики (наприк­лад, кількість і тип зразків), дату заснування, а також контактну інформацію. До IH можуть потрапити лише ті гербарії, що продемонстрували доступність широкому колу вчених та активне використання в науковій роботі.

Збиратися цей гербарний фонд почав ще у 1844 році під час наукових експедицій, обміну між гербарними установами, за рахунок дарунків любителів природознавства, під час практики учнів Головного училища садівництва, яке готувало учених садівників та лісівників і було розташоване в Одесі. Це пізніше училище переїхало до Умані й стало Уманським училищем землеробства і садівництва. І тоді гербарій почав поповнюватися зразками фіторізноманіття наших широт.

Сьогодні Фонд наукового гербарію університету нараховує понад 27,7 тисячі експонатів. До його складу входить понад 7,7 тисячі цінних зборів історичного значення, більше 5,4 тисячі гербарних зразків наукового призначення та 17,4 тисячі гербарних зразків навчального напрямку.

В складі історичної частини гербарної колекції є зразки, датовані 1840-1907 роками, гербарії з Уралу, Монголії, Нікітського ботанічного саду в Криму, Царициного саду (нині НДП «Софіївка»), дендрологічні багаторічні зразки дикорослої флори, оранжерейні тощо. Є гербарій студентів Уманського сільськогосподарського інституту — з довоєнних часів і до двохтисячних років, є дендрологічний гербарій випускника 1914-го року А.І.Лепіна, іменний меморіальний гербарій Йосипа Пачоського — учня училища 1882-1886 років. А ще — іменні колекції професорів з Чукотки, Камчатки, різних куточків України. Історичний карпіологічний гербарій насіння та сходів у біксах, шишки голонасіннєвих рослин збережено ще з часів першого хранителя музею Віктора Антоновича Гаврилюка.

Взагалі тут кожний екземпляр унікальний. У гербарних зібраннях прослідковується розвиток природи протягом двох століть, флора різних регіонів, а в порівнянні з кліматичними змінами — й стійкість рослин, їх вміння пристосовуватися до температурних режимів і при цьому не втрачати свої природні властивості, в тому числі — й цілющі, харчові, екологічно захисні тощо.

На сьогодні гербарій (UM) – це унікальне зібрання, яке є не тільки раритетом у своїй царині, але й продовжує бути цінним посібником з вивчення місцевої флори та флори України в її історичному аспекті. Сьогоднішні студенти продовжують поповнювати гербарій УНУС. Ці гербарні рослини потрібні й для підготовки молодих спеціалістів, які практикуватимуть у галузях агрономії, біології, захисту рослин, садівництва та виноградарства, лісовому господарстві. Вони необхідні в науково-дослідній діяльності вишу в наш час і становитимуть цінність у майбутньому, щоб люди знали, який це дорогоцінний скарб — фіторізноманіття. І берегли його — для себе і для майбутніх поколінь.

Джерело: Уманський НУС, Черкаський край
 

Коментарі ()

    Ви маєте авторизуватись, щоб залишити коментар.