Сьогоднi
6 липня
2022 року

Зараз на сайті: Користувачі: 0 Гості: 72
Вхід на сайт   Реєстрація
Редакція газети "Уманська зоря" просить вибачення у наших читачів за неможливість випуску деяких номерів нашої газети у зв’язку з воєнним станом.

Пошук по сайту

Погода

Обеліск Слави — Алея Героїв

admin

22-07-2021

23

Рейтинг: 0/5 - 0 голосів
Історія Обеліску 

На уманську землю Друга світова ступила 21 липня 1941-го, а через дев’ять днів останній радянський солдат залишив місто, куди увійшли війська Вермахту. Більше двох з половиною років німецької окупації, двадцять п’ять тисяч жертв в Сухому яру, сім тисяч вивезених на роботу до Німеччини містян…

5 березня 1944 року силами 2-го Українського фронту розпочалася Умансько-Ботошанська наступальна операція із поновлення радянського контролю над містом. Чотири дні в передмістях точилися запеклі бої із змінним успіхом. Нарешті на світанку 9 березня, зломавши захист 2-ї танкової та 52-ї німецьких армій, червоноармійці 881-й самохідний артилерійський полк під командуванням М.П.Борисенка вступили на передмістя Софійської Слобідки. На середину того ж дня рота старшого лейтенанта В.І.Мельнікова опинилася в центрі Умані, а о половині на другу ночі 10 березня 1944 року повністю звільнили місто від загарбників.

Після остаточного встановлення комуністичної влади, загиблих під час тих боїв радянських солдатів урочисто поховали в старому сквері на головній міській вулиці. Дев’ятнадцять визволителів Умані знайшли свій вічний спокій в братській могилі, над якою три роки потому (1957) був встановлений пам’ятник «Воїн-прапороносець» (пізніше перенесений на поховання радянських військовополонених на вулиці Київській, нині замінений на меморіальну плиту). 

Після того, як українська земля дещо оговталася від руйнівних наслідків війни, пам’ятник над могилою загиб­лих радянських воїнів міська влада вирішила замінити на більш відповідний духу часу. Саме тому в 1967-ому почалося спорудження Обеліску Слави з урочистим відкриттям 9 травня.

Пам’ятник загиблим у Другій світовій війні

14 жовтня 1967 року відбулося перепоховання в братську могилу на Алеї Героїв останків 34-х воїнів Другої світової з Софіївської Слобідки та Звенігородського передмістя, а за тиждень відбулося урочисте відкриття пам’ятника над могилою вже п’ятдесяти трьох загиблих із запаленням Вічного вогню, доставленого з київської Могили Невідомого солдата.
Архітектура

Обеліск Слави було виготовлено у Старобабанівському гранітному кар’єрі. На обеліску вміщено наступний напис: «Захисникам і визволителям рідного міста та землякам своїм, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни (1941-1945), від трудящих Умані». А на плиті з титульної сторони: «Полеглим за Батьківщину, але живим у пам’яті живих 1941-1945».

Сьогодення 

9 травня 2010 р. поряд з обеліском Слави було урочисто відкрито меморіал Героям Радянського Союзу та України, уродженцям Уманщини. На меморіальних плитах – імена 15 Героїв Радянського Союзу і Героя України – генерал-лейтенанта Кузьми Дерев’янка, уродженця села Косенівки Уманського району. 

У 2017 році вставновлено плиту з іменем Героя України — уманчанина  Андія Кизила. 

25 грудня 2015 року сквер, що носив назву Героїв Великої Вітчизняної війни, було офіційно перейменовано на алею Героїв. 

14 жовтня 2018 р. було відкрито пам’ятний знак уманчанам, загиблим в зоні АТО, з викарбуваними іменами загиблих уродженців Умані та району. Встановлено меморіальну стіну з портретами загиблих героїв-земляків «Не забуде Україна пролиту кров своїх синів».

Коментарі ()

    Ви маєте авторизуватись, щоб залишити коментар.