Сьогоднi
5 липня
2022 року

Зараз на сайті: Користувачі: 0 Гості: 68
Вхід на сайт   Реєстрація
Редакція газети "Уманська зоря" просить вибачення у наших читачів за неможливість випуску деяких номерів нашої газети у зв’язку з воєнним станом.

Пошук по сайту

Погода

Секрети галерей під площею Соборності: Де галерея №3?

admin

19-01-2022

28

Рейтинг: 0/5 - 0 голосів

У квітні-травні 2018 року експедиція ДП Науково-дослідний центр «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України проводила дослідження підземної споруди на площі Соборності,1 в Умані. Дослідження проводила група фахівців у складі: Д.Тимчук, А.Белінський, Ю. Мошинський, В.Риндюк. 

Провалля, з якого почалося дослідження підземної споруди розміщене в північно-східній частині площі за 35 м. на північ від північного кута будинку культури.

Місцезнаходження провалля в Умані на пл.Соборній​​​​​​

Підземна споруда складається з семи поєднаних між собою галерей загальною довжиною 93,4 м. Частина підземних галерей облицьована цеглою. Інша ─ вирізана в материковому суглинку. Середня ширина ходів ─ 1,5-1,75 м. Висота ─ 1,8-2,1 м. У її стінах виявлено 16 ніш. 

Глибина залягання склепінь галерей нерівномірна і становить від 1 до 4-5,2 м. від сучасної денної поверхні. Споруду закладено у світлих лесовидних суглинках. Другий ярус споруди закладено на стику суглинків і супісків. Середня температура в підземеллі + 10°С. 

Характеристика галерей

Галерея №1, магнітний азимут ─ 210°, довжина 15 метрів, ширина ─ 1,5, висота 2,2 м. Посередині перекрита завалом. На півдні закінчується нішею. У південно -східному кутку галереї ─ вхід до галереї №6 у вигляді аркового отвору шириною 2,1 м. Навпроти вхідного отвору ─ залишки кріплення від дерев'яних конструкцій, найімовірніше сходів у галерею № 6, рівень підлоги якої залягав на 1,5 м. нижче від підлоги галереї №1. На півночі сполучається з цокольним поверхом торгових рядів, звідки був головний, автентичний вхід у галерею. Коли було розчищено завал входу, було відкрито фрагменти споруд і торгових рядів. Підлогу цокольного поверху було облицьовано плиткою. До входу в галерею №1 вело 5 сходинок із західного боку. Одразу за завалом північний відрізок галереї № 1 сполучається під прямим кутом з галереєю № 4. 

План підземної споруди на площі Соборній

Галерея № 2, магнітний азимут ─ 120°, довжина ─ 7,6 м., ширина ─ 6,5 м., від початку галереї склепіння понижується на 0,45 см. Висота ─ 1,95-2 м.. У тупиковій східній стінці на висоті 1м. від долівки ─ невелике заглиблення у стіні для встановлення освітлювального пристрою. 

Галерея №4, магнітний азимут ─ 120°, довжина 18 м., ширина ─ 1,75 м. Обкладена цеглою на довжину 8,5 м., від місця з’єднання з коридором № 3. Далі прокладена в суглинках. Закінчується тупиком. Висота ─ 2 м. У галереї виявлено кілька ніш шириною від 1,1м ─ 4,4м., глибиною 1,1м, висота 1,1-1,5 м. Деякі з ніш облицьовані цеглою. 

Галерея №5, азимут ─ 35°, довжина ─ 16,4 м., ширина ─ 1,75 м., висота ─2,21 м. За 12,5 м. від початку з’єднується з галерею № 7 під прямим кутом. Виявлено три ніші. На задній стінці однієї з ніш виявлено автограф 1956 р., галерея закінчується тупиком на півночі. 

Галерея №6. Довжина ─ 12,25 м. До неї можна проникнути через частково поруйнований вхід, що розміщений на рівні підлоги в південно-східному кутку галереї № 1. З невеликого тамбура з виваленими стінами починається коридор у південному напрямку. У стінах галереї зафіксовано три ніші. Об’єм галереї заповнено вивалами стін, стелі та замивами суглинку. Стіни та стеля частково вкриті трав’янистою рослинністю. З’єднується з галерею № 8 на півдні.

Галерея №7. Розчистка входу до галереї.

Галерея №8, з'єднується з галереєю №6 під прямим кутом. Довжина ─ 10,75 м. На половину висоти завалена. Автентичний вхід був із західного боку. У стінах галереї збереглися чотири сильно поруйновані ніші. У східній частині зруйнована  вертикальною мурованою з цегли спорудою радянського часу, що була впущена в підземелля. У північно-східній частині була пов’язана з невеликим однокамерним приміщенням, нині наполовину заваленим, довжиною 3,2 м., шириною 2,5 м.

Галерея №7, загальною довжиною 14,35 м. Із заходу був вхід з цегляним тамбуром та 9 сходинками який дослідники розчистили. До початку земляних робіт вхід було перекрито цегляним завалом і замуровано гранітним каменем на цементно-піщаному розчині. За тамбуром збереглися пази в стінах від старовинних дверей. Галерея різко понижується у східному напрямі і закінчується тупиком. 

Цегляний відрізок галереї №1

Розкоп №1
Невеликий розкоп було закладено в місці з’єднання галереї №1 з галереєю №6. У верхніх шарах розкопу на глибині 0-0,5 м. було знайдено цілі та фрагментовані скляні й залізні вироби 1920-х рр. На глибині 0,7-1,5 м. залягали фрагменти пляшок з рельєфними написами та гутних (скляних – ред.)виробів середини ХIХ ст. Скляні знахідки цього періоду сильно фрагментовані та вкриті патиною різного кольору. Підлога галереї № 6 залягала на рівні 1,5 м. у гнейсових супісках темно-коричневого кольору. У підсумку встановлено, що …перехід між галереями пережив два обвали. Перший стався в середині ХIХ ст, другий ─ наприкінці 1920-х років, коли підземну споруду перестали використовувати. Виявлення завалу з матеріалами ХIХ ст. є додатковим аргументом на користь того, що в цей час підземна споруда вже існувала, її переобладнали під новітні потреби у зв'язку з побудовою торгових рядів на площі. 

Пляшки, виявлені на місці розкопок

Зачистки підлоги проводили в усіх неаварійних ділянках підземелля, вільних від завалів стелі та стін. …У натопті галерей № 4,5 та цегляної частини галереї №1 знайдено свинцеві товарні пломби, фрагментовані людські кістки. 

Характеристика рухомого матеріалу

Особливістю археологічного дослідження підземних споруд є те, що в них не накопичується значного культурного шару. Підземелля постійно прибирали в період їх функціонування, і знахідки в підземеллях, як правило, відображають фінальний етап існування. Для підземної споруди на площі Соборності,1  таким фінальним етапом є 1920-ті роки. За інформацією краєзнавців, торгові ряди зруйнували у 1927 році. Саме до цього періоду належить найбільша частина знахідок з підземель. Найчисленнішою категорією є скляна тара. Більшість ─ це пляшки з-під алкогольних  та безалкогольних напоїв. На деяких збереглися фрагменти паперових етикеток. Це пляшки з-під горілки, вина та коньяку… Більшість етикеток ─ російською мовою, є невелика категорія винних пляшок з написами українською та гербом УРСР. … Нумізматичний матеріал другої половини ХIХ ─ першої ХХ ст, виявили в цегляних завалах торгових рядів. Це 20 копійок 1872 року, 2 копійки 1865 року, 2 копійки 1905 року. … Фрагменти людських кісток надто нечисленні для масштабних висновків і припущень, і могли потрапити до підземелля випадково. Або є свідченнями того, що підземелля використовували карально-репресивні органи. Щодо версій про використання галерей для ховання трупів, про що розповідають місцеві легенди, на основі цих знахідок є дещо передчасними. Можливо, підземелля і використовували з такою метою, але на короткий термін, після чого відбувалося перепоховання людських останків. 
 

Коментарі ()

    Ви маєте авторизуватись, щоб залишити коментар.