Сьогоднi
5 липня
2022 року

Зараз на сайті: Користувачі: 0 Гості: 69
Вхід на сайт   Реєстрація
Редакція газети "Уманська зоря" просить вибачення у наших читачів за неможливість випуску деяких номерів нашої газети у зв’язку з воєнним станом.

Пошук по сайту

Погода

Секрети галерей під площею Соборності

admin

27-01-2022

23

Рейтинг: 0/5 - 0 голосів
Настінні написи — графіті 

Графіті, виявлені на стінах підземної споруди, поділяються на 4 хронологічні групи. 

1. Найпізнішими є написи 1956 року. Тоді стався один з останніх провалів підземної споруди. До цього періоду належать шматки газети, яку використовували як смолоскип. Її обкручували навколо тонких смуг металу, виявлених у різних частинах підземелля.

2. Написи 1920-1930-х років належать до фінального етапу використання підземель. Найбільш цікавими є графіті «Делал/переучот/израильский/1928 г.». Про чергування у підземеллях на вахті свідчить напис: «г.Умань. Здесь на вахте М.Герцен…27/8/1926» у галереї № 4. До цього ж періоду належить напис кіптявою на стіні галереї №5: «Володя Шварцман/Пуз…Сруль/ 1927 г.».

3. Надзвичайно цікавими є написи, виявлені на стелі і стінах галереї №7 та в тупиковій частині галереї № 5. Це датовані автографи 1914, 1916, 1917, 1918 років що належать одній людині ─ Давиду Могилевському. Судячи з кількості автографів, їх розміру  та розміщення, Давид Могилевський міг бути одним з власників чи орендарів частини підземної споруди. 

4. Написи XIX ст. трапляються в суглинковій частині галереї №1 та №2. Там виявлено написи 1893 та 1899 років, що можуть бути інтерпретовані як дати. Фрагменти написів ХІХ ст. пошкоджені пізнішими графіті, виявлені на стінах галерей №2 та №5. 
В існуванні будівельної споруди простежується три будівельні періоди. 

 
Три будівельні періоди

1 період. Автентичні ділянки підземелля споруджені в суглинках мають низку характерних особливостей. Вони простежуються в галереях №№ 6,1 (глиняна частина), 7 (привхідний глиняний коридор), збережені ділянки галереї № 8. Поверхня цих ділянок має вертикальні сліди у вигляді поздовжніх розчосів від інструмента, що за формою нагадував сучасний шпатель або сапу. Після прокладення галерей шанцевим інструментом поверхню більшості стін галерей і ніш загладжували. Склепіння підземель і профілі галерей цих ділянок мають форму стрілчастої арки. Задні стінки ніш і верхівки склепінь галерей підкреслено заглибленою лінією шириною 2-2,5 см. Ці ознаки стосуються першого періоду спорудження і використання пам’ятки, що попередньо датується XVII-XVIII ст. Аналогії підземних галерей з нішами, закладених у суглинках у формі стрілчастої арки трапляються в багатьох історичних містах та містечках України. Найбільше їх виявлено на території Поділ­ля (с. Сокілець Дунаєвецького р-ну, Городку Хмельницької області, Бердичеві Житомирської області). Такі підземелля локалізуються в межах міських торгових площ і датуються XVII-XVIII ст. 

2 період. Пов’язаний з будівництвом на площі торгових рядів та облицюванням частини підземель цеглою. … Цег­ла гарної якості, з великою домішкою піску. Окремі цеглини мають значний домішок кварцового піску, що надає їм специфічного золотавого блиску. На деяких є відбитки лап домашніх тварин. Розміри цегли відповідають стандартам 1832 року. … Ідентична за тістом цег­ла а також тотожний будівельний розчин знайдено у східній прибудові до корпусу монастиря василіан, які згідно з паспортом споруди звели 1846 року. Приблизно цим часом можна датувати другий будівельний етап підземелля. 

3 період. Початок ХХ століття. До цього часу належать залишки тиньку на вхідних частинах підземель, залишки кріплення проводки у галереях №№ 1,4,5, а також поліхромна плитка цокольного поверху торгових рядів. Плитка для підлоги ХIХ століття була темно-синього кольору та іншої якості. … Вентиляційні отвори виявлені у стелі всіх обстежених галерей. Вони влаштовані у формі округлих заглиблень, що розгалужуються на 2 канали і під кутом виходили на поверхню, або ж прямокутної форми на ділянках підземелля, обкладених цеглою.

Висновки 

Підземелля на площі Соборності в Умані є однією з небагатьох комплексно обстежених пам’яток в Україні. Дослідження дозволили уточнити датування та функціональне призначення об’єкта, що суттєво допоможе у вивченні схожих підземель в інших історичних містах держави. 

Торговельні свинцеві пломби, монети, залишки дерев’яних бочок, виявлені на підлозі підземної споруди та в завалах, вказують на її господарське призначення. 

Найімовірніше, спорудження підземель належить до XVII-XVIII ст. На це вказують знахідки подібних тунелеподібних споруд з нішами та стрілчастими арками в Опішні, Сокільцю, Городку. … Другим етапом існування підземної споруди є середина ХIХ ст., а саме ─ 1840-ві роки, коли Умань стала центром військових поселень. Заключний період використання підземної споруди припадає на початок ХХ століття. 

Сучасний стан споруди на відрізках галерей №№ 1,2,4,5,7 є задовільним і новоявлену пам’ятку можна рекомендувати для музеєфікації після облаштування території. 
Після проведення спелео-археологічних робіт у новоявленій пам’ятці на площі Соборності та прилеглій до неї території проводилися георадарні дослідження під керівництвом К.М. Бондар. Було виявлено ще 6 імовірних відрізків галерей, які потребують обстеження.

Коментарі ()

    Ви маєте авторизуватись, щоб залишити коментар.