Сьогоднi
6 липня
2022 року

Зараз на сайті: Користувачі: 0 Гості: 68
Вхід на сайт   Реєстрація
Редакція газети "Уманська зоря" просить вибачення у наших читачів за неможливість випуску деяких номерів нашої газети у зв’язку з воєнним станом.

Пошук по сайту

Погода

Знову звучить молитва

admin

22-07-2021

16

Рейтинг: 0/5 - 0 голосів

— В житті кожної людини трапляються певні дива! В когось частіше, в когось рідше, але в тому, що вони дійсно бувають сумніву немає, — ділиться враженнями отець Дмитро Белей — настоятель громади Собору Пресвятої Богородиці Української Греко-Католицької Церкви м. Умань, —  одне з таких чудес відбулося в житті місцевої греко-католицької громади напередодні величного християнського свята — Пасхи Господньої. 25 квітня 2021 року в історичних стінах монастиря Василіанів звершилася перша за 190 років Божес­твенна Літургія і це не може не вражати!

Потужна духовно-просвітницька діяльність греко-католицьких громад в м. Умань сягає часів графа Францішека Салезія Потоцького. Саме завдяки старанням цього Київського воєводи в м. Умань, у 1765 році було створено Свято-Покровський Василіянський Монастир. Цей Монастир отримав від Потоцького щедру фінансову підтримку: двісті тисяч золотих на потреби обителі та два села — Гереженівку і Монастирок — прибутки з яких йшли на його утримання. Цей самий меценат подарував Монастирю й площу в Умані, де була побудована церква, школа та келії для монахів. Першим ігуменом цього Монастиря запросили стати отця Іраклія Костецького, випуск­ника семінарії у Вільно.

Монахи василіяни уславилися чудовими школами, бо розуміли виняткову важливість освіти, як для успішної роботи священників, так і для виховання молоді. Блискуче освічені і готові до взаємодії зі спільнотами, серед яких жили, були вправними провідниками й місіонерами. Вже з 1766 року при Уманському Монастирі почали діяти теологічні студії для ченців та колегіум для молоді. Але, як пише класик: минали дні, минали літа… і з 9-ти унійних храмів, на території тодішнього уманського повіту, до наших часів не дожив жодний.

Єдиним, матеріальним, свідченням присутності в м. Умані УГКЦ залишилася найстаріша цегляна будівля міста — Уманський Василіянський Монастир. Уявіть собі, ще не було в цьому славному місті ні чудової Софіївки, ні праведника Нахмана, а Монастир вже стояв у середмісті: величний і трішечки сумний, ніби передбачав свою непросту подальшу долю.

Новітня історія греко-католицької Церкви в Умані, сягає 2012 року. Перша Божественна Літургія, з моїм призначенням на уряд настоятеля уманської греко-католицької громади, відбулася 15 лютого 2012 року Божого, в приміщенні приватного помешкання пані Дарії Витвицької. До речі, саме завдяки їй, можна сказати і почала відновлюватися Унійна Церква в Умані. Прийшло відчуття, що нарешті ми в Умані вийшли з підпілля… 

Перший Великдень у Василіянському монастирі за 190 років

Коли я навчався у Львівській Духовній Семінарії Святого Духа, то мої наставники постійно повторювали таке: Священник без молитви не є священником! Власне кажучи, це було і залишається тим, що тримає мене, як першого, за майже 2 століття, уманського греко-католицького священника, на плаву. Цікаво, що дехто з вірних нашої уманської громади нещодавно пригадав мені мої ж слова, сказані десь у 2012-13 роках: Нам треба молитися і чекати, чекати і молитися, і результат обов’язково буде! І цей результат – плід нашої молитви і чекання – сьогодні проявляється у дуже конкретний спосіб: 

— Наша громада переступила поріг своєї історичної будівлі в місті Умань − поріг Уманського Василіянського Монастиря. Завдяки нашому фундатору (особі, кот­ра найбільше причинилася до виконання ремонтних робіт), нашим жертводавцям, майстрам та усім тим людям, які в різний спосіб долучилися до створення молитовного затишку й краси в нашій кап­лиці, 25.04.2021 року Божого тут звершилася перша за 190 років Божественна Літургія і це не може не вражати!

— Нашою громадою було створено перший в історії сучасного міста Умані Інклюзивний ляльковий театр «Килесик», що має на меті допомагати з розвитком дітей, зокрема дітей з інвалідністю та їхнім сім’ям;

— Нашій громаді вдалося розвинути хорошу співпрацю з місцевими садочками, школами, дитячим притулком та Міським реабілітаційним центром для дітей з інвалідністю «Пролісок»: мається на увазі періодичні зустрічі на різні теми, майстер-класи, перегляди та обговорення повчальних фільмів і мульт­фільмів, пасхальні гаївки, свято святого Миколая тощо.

Яким Ви бачите майбутнє УГКЦ в Умані?

Насамперед достойним: достойним нашого Народу, нашої Церкви, достойним нашої пам’яті! Бути першим, за майже 200 років, унійним священником на уманських теренах — це завжди непросто, але й дуже відповідально. Ми молимося до Господа Бога в наміренні побудови першого, в сучасній історії міста Умань, греко-католицького храму і прагнемо долучитися до духовного, морального та культурного вишколу уманської молоді, бо це майбутнє нашої Церкви і нашого Народу! 

Дмитро Белей

Коментарі ()

    Додавання нових коментарів заборонене.