Сьогоднi
6 липня
2022 року

Зараз на сайті: Користувачі: 0 Гості: 69
Вхід на сайт   Реєстрація
Редакція газети "Уманська зоря" просить вибачення у наших читачів за неможливість випуску деяких номерів нашої газети у зв’язку з воєнним станом.

Пошук по сайту

Погода

Ірина і Софія Гоменюк — головні герої культурно-мистецького проєкту «Диво на стіні»

admin

07-10-2021

29

Рейтинг: 0/5 - 0 голосів

2 жовтня у Центральному міському сквері під час святкування Дня міста відбулись останні активності проєкту «Диво на стіні», а команда поділилася напрацюваннями.

— У 2021 році культурно-мистецький проєкту «Диво на стіні» став одним із переможців у конкурсній програмі Українського культурного фонду «Культура. Туризм. Регіони». За час проєкту з липня по жовтень оцифровано картини Ірини і Софії Гоменюк, створено електронний каталог і видано друкований каталог розписів художниць, оформлено у рамки 20 робіт мисткинь, проекспоновано три виставки, створено три нові мистецькі локації, розписано стіни в Музеї культури і побуту Уманщини, записано інтерв’ю-спогад односельчан Софії Гоменюк, проведено 25 майстер-класів, — розповіла керівник проєкту «Диво на стіні» Наталія Білоус.

Під час підведення підсумків проєкту «Диво на стіні», 780 альбомів-розмальовок команда проєкту передала Управлінню освіти та гуманітарної політики Уманської міської ради для першокласників нашого міста. Невдовзі, для розширення уявлення про наше місто як культурний простір, 65 каталогів робіт сестер Гоменюк будуть передані до Уманської міської ради і 100 — Товариству дружби із зарубіжними країнами.

Розписана внутрішня стіна у Музеї культури та побуту Уманщини

— Проект «Диво на стіні» добігає свого кінця. Майже чотири місяці ми з вами вчилися розписам наших землячок Ірини і Софії Гоменюк. За результатами проєкту підготовлено цифровий каталог, широку лінійку сувенірної продукції: еко-сумки, чашки, магніти, календарики, розмальовки і частина продукції вже передана для поширення серед уманчан і гостей міста, — менеджера проєкту «Диво на стіні» Тетяна Поліщук.

За реалізацію проєкту «Диво на стіні» команда проєкту отримала подяки міського голови Умані. А подяками ГО «Світ компетенцій» за підтримку проєкту і допомогу у його реалізації відзначені майстри і художники.

— Важливість нашого проекту полягає ще й в тому, що творча спадщина сестер Гоменюк знана далеко за межами Уманщини — їхні роботи знаходяться в різних музеях. Але виходить так, що на Уманщині творча спадщина сестер Гоменюк була мало знана і мало популяризована серед громадськості. Тому одним із завдань нашого проекту є популяризація творчої спадщини Ірини і Софії Гоменюк не лише на Уманщині, а й далеко за межа­ми завдяки інтернету, збереження творчості завдяки оцифруванню їхніх робіт, — говорить науковий консультант проєкту «Дива на стіні» Ігор Опацький.

Майстер-класи за розписами сестер Гоменюк

За час реалізації культурно-мистецького проєкту «Диво на стіні» проведено 25 майстер-класів для дорослих і дітей, до яких долучилися кілька сотень учасників. Елементи розписів Ірини і Софії Гоменюк та «Дерево життя» Уманщини відтворювали на папері, кераміці, тканині, полотні, стінах, ліпили із глини тварин за елементами розписів мисткинь. Чотири завершальних майстер-класи проєкту відбулися 2 жовтня під час святкування Дня міста: розпис розмальовок-контурів, глиняних декоративних тарілок, по тканині, стін бутафорної хати.

Виставка розписів Ірини і Софії Гоменюк та картин уманських художників за мотивами розписів художниць

— Я розмалювала тарілочку в українському стилі — квіти, журавлі. Мені дуже подобаються картини Ірини і Софії Гоменюк. Я навчалася в школі у Кузьминій Греблі і ще з дитинства з друзями ходила у хату до Софії Гоменюк — дивилась картини, було дуже цікаво, — говорить пані Світлана, учасниця майстер-класу з розпису керамічних тарілок.

— Я малюю квіти на наволочці для диванної подушки, так ще ніколи не малювала. Я намалювала кілька схожих квіток як на картині Софії Гоменюк, вони мені дуже сподобались, я роблю своїми кольорами, але вони схожі на її картину, — говорить Катя, учасниця майстер-класу з розпису по тканині.

Розпис бутафорної хатки

Свій творчий шлях Ірина і Софія Гоменюк розпочали із розмальовування стін, печей, коминів у сільських хатах. Очевидці розповідають, що в оселях сестер завжди були розмальовані стіни. Тож, команда проєкту «Диво на стіні» 2 жовт­ня запропонувала усім охочим відтворити розписи Ірини і Софії Гоменюк на стінах бутафорної хатки.

— Я в захваті від розписів Сестер Гоменюк, раніше приходила на майстер-класи проекту, а сьогодні розмальовую бутафорну хатку — мені дуже подобається, — говорить учасниця майстер-класу з розпису бутафорної хатки Вікторія. 

— Сьогодні в рамках проєкту «Диво на стіні» ми всі разом створюємо найбільший мобільний арт-об’єкт в Умані. Його можна використовувати під час подальших загальноміських чи музейних заходів. До речі, ще є місце для проведення подальших майстер-класів, адже розписані лише внутрішні стіни, — говорить керівник проєкту «Диво на стіні» Наталія Білоус.

Відтворення розписів сестер Гоменюк уманськими художниками

Команда культурно-мистецького проєкту «Диво на стіні» запрошувала до участі місцевих художників. Митцям пропонували полотна, на яких просили відтворити одну із картин Ірини чи Софії Гоменюк, або за їхніми мотивами створити свою власну. Загалом до написання картин приєднались близько двадцяти художників Умані та Уманщини. Їхні картини усі могли побачити під час виставки на День міста.

— Я відмалювала картину Ірини Гоменюк «Модники» 1976 року. Коли перший раз побачила цю картину, вона мені дуже сподобалась, вона мені здалась такою сучасною. Мені дуже подобаються сестри Гоменюк, вони дуже класні, а їх стиль — це для мене відкриття цього року, коли я прийшла на проєкт «Диво на стіні». Їхня творчість заслуговує, щоб усі її побачили. Потрібно просувати українське мистецтво, — говорить художниця і студентка УДПУ Марія Харитонова.

— Я взяв за основу елементи, які в своїх чудових розписах використовували Ірина і Софія Гоменюк: птахів, дерево життя, коло із семи людей — символ сім’ї. На моїй картині також є Ірина і Софія, вони розфарбовують квіти. Також використав кольори української символіки — блакитне небо і жовте жито-пшениця. Друга робота — це жінка-жниця, вона об’ємна

Учасниці майстер-класів проєкту «Диво на стіні» «розмальовки-контури»

Працювати було дуже цікаво і складно, тому що ніби наїв, а насправді це дуже складна техніка, — говорить художник і голова ГО «Арт-Умань» Сергій Шандра. — Це дуже важливий проект, бо народна творчість — це наша культура, традиції, минуле і сьогодення.

Електронний каталог розписів сестер Гоменюк

17 вересня під час музейного заходу з нагоди 100-річчя від дня народження Софії Гоменюк, команда проєкту «Диво на стіні» презентувала електронний каталог розписів художниць. 
— До каталогу увійшли 109 робіт сестер Гоменюк. Він двомовний (українська і англійська мови) і відтепер доступний 24/7 для всіх, хто має бажання онлайн познайомитися із творчістю Ірини і Софії Гоменюк на сайті Уманського краєзнавчого музею в розділі проєкту «Диво на стіні». Таким чином ми можемо популяризувати культурну спадщину Уманщини далеко за межами країни, — розповіла менеджер проєкту Тетяна Поліщук.

Розпис стін у Музеї культури і побуту

17 вересня, в день народ­ження Софії Гоменюк, уманчани розпочали розпис зовнішньої стіни Музею культури та побуту Уманщини. Тут під керівництвом уманської художниці, члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України, заслуженої майстрині народної творчості України Олени Поліщук малювали дерево життя.

— Настінний розпис буде характеризувати основні елементи та символи настінних розписів Уманщини 1920-х років, для яких характерним було обов’язкове зображення «Дерева життя». У даному випадку буде дерево життя, яке виконане у 1922 році у селі Городецьке Марією Божко, ми зберегли основну схему і елементи, — розповіла Олена Поліщук.

А 18 вересня стартувало відтворення розписів Ірини і Софії Гоменюк на внутрішній стіні Музею культури і побуду Уманщини. Це надзвичайно об’ємна робота, проте під керівництвом художниці і доцента кафедри образотворчого мистецтва УДПУ Олени Семенової впорались із розписом за кілька тижнів. 

— По периметру зображено фриз «Хмелики» з розписів Ірини Гоменюк. А на усю стіну перенесена картина Софії Гоменюк. Щоб вибрати, які роботи сестер зобразити, ми роздрукували кілька розписів і прикладали до стіни та обговорювали, що краще пасуватиме саме тут, — говорить Олена Семенова.

Проєкт «Диво на стіні» реалізується ГО «Світ компетенцій» в межах партнерської програми «Культура. Туризм. Регіони» Українського культурного фонду, Державного агентства розвитку туризму, у співпраці з Уманським крає­знавчим музеєм, Управлінням освіти та гуманітарної політики, відділом економічного розвитку, транспорту та інвестицій Уманської міської ради.

Коментарі ()

    Ви маєте авторизуватись, щоб залишити коментар.