Сьогоднi
5 липня
2022 року

Зараз на сайті: Користувачі: 0 Гості: 68
Вхід на сайт   Реєстрація
Редакція газети "Уманська зоря" просить вибачення у наших читачів за неможливість випуску деяких номерів нашої газети у зв’язку з воєнним станом.

Пошук по сайту

Погода

Сонячні барви його стежин

admin

21-07-2021

30

Рейтинг: 5/5 - 1 голосів

В будинку, де ріс майбутній художник, було багато старовинних книг і серед них — підшивка щотижневого ілюстрованого журналу «Нива». В ньому друкувались репродукції та гравюри сучасних художників, а надто часто зустрічалися репродукції з картин його родича, відомого українського живописця Івана Їжакевича. Хлопчик, переглядаючи яскраві ілюстрації, запам’ятовував сюжети картин до найдрібніших деталей, сідав біля вікна і по пам’яті малював картини.

Коли ж родина переїхала до Умані, Нарціс остаточно зрозумів, що буде художником.  І в цьому виборі велике значення мало саме наше місто  і парк «Софіївка». Десятки полотен він потім напише, присвятивши диво-паркові та уманським краєвидам: «Умань. Парк Софіївка», «Софіївський фонтан «Змія», «Умань. Софіїв­ка. Венеціанський місток», серія робіт «Уманське життя», триптих «Хасиди в Умані» та багато інших.  

Перші уроки малювання хлопчик отримав від місцевих художників в художній  артілі. Згодом, родич Іван Їжакевич (відомий художник свого часу) забрав юнака до Києва, де той навчався в художній школі, а згодом в Київському училищі прикладного мистецтва, Україн­ському поліграфічному інституті у Львові.

Захоплюючись старовиною, Кочережко, як і його дід, вивчав народне мистецтво. Відкрив чимало народних митців, художників, майстрів-декораторів. Опублікував в 1978 р. книгу нарисів про розвиток народної художньої творчості «Сонячні барви», зокрема, описуючи керамічну майстерність громівського умільця Купріяна Нечипорука та родниківських малярок Ярини та Софії Гоменюк. 

 

Він довгий час працював художнім редактором видавництва «Молодь» та журналу «Малятко» в Києві. Ілюстрував підручники видавництва «Радянська школа», був автором і ведучим телепередач «Чиста криниця», «Народні таланти», «Перлини душі народної», був консультантом Україн­ського товариства охорони пам’ятників історії і культури.

За період своєї творчої діяльності художник створив більше 50 мозаїчних панно, творив в різних жанрах ─ пейзажі, портрети, натюрморти, зображення архітектурних пам’яток багатьох країн світу, де побував автор. Провів біля 20-ти персональних вис­тавок. Його  роботи  зберігаються в музеї Нікосії, столиці Кіпру. Сотні творів митця знаходяться в приватних колекціях в різних країнах світу. Одне полотно «Ностальгія» зберігається в Уманському краєзнавчому музеї.

Не стало маестро 14 червня 2015 р., але пам’ять про нього буде жити в його роботах і серцях тих, хто знав і цінував митця за його вагомий внесок у розвиток вітчизняного мистецтва.

Валентина Коробань старший науковий співробітник Уманського краєзнавчого музею. Джерело: ukmuseum.com.ua

Коментарі ()

    Ви маєте авторизуватись, щоб залишити коментар.