Сьогоднi
5 липня
2022 року

Зараз на сайті: Користувачі: 0 Гості: 69
Вхід на сайт   Реєстрація
Редакція газети "Уманська зоря" просить вибачення у наших читачів за неможливість випуску деяких номерів нашої газети у зв’язку з воєнним станом.

Пошук по сайту

Погода

ЧИ БУДУТЬ ПАЛОМНИКИ ПЛАТИТИ ТУРИСТИЧНИЙ ЗБІР

admin

02-09-2021

11

Рейтинг: 0/5 - 0 голосів

Цього вдалось досягти зав­дяки тому, що народний депутат  є автором пропозицій щодо встановлення нових ставок туристичного збору, які враховані до Закону № 2628-VІІІ від 23 листопада 2018 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів».
За декілька днів розпоч­неться святкування Рош га –Шана, значна частина паломників вже в місті. Тому, основне завдання мерії зібрати якомога більше коштів, вже другорядне питання з кого, і як. Вже зрозуміло, що комунікація з населенням то не пріоритет влади, демократія тут ні до чого, або платіть, або «отключім газ».  Тож, давайте розберемось.

Хто платить туристичний збір?

Туристичний збір є місцевим податком, який зараховується до місцевого бюджету. Хто ж є платниками туристичного збору відповідно до Податкового Кодексу? Здавалося б відповідь очевидна ─ турист! Виявляється не зовсім.

Закон України «Про туризм» дає таке визначення терміну «турист» — це особа, яка здійснює подорож по Україні або в іншу країну з не забороненою законом країни перебування метою на термін від 24 годин до одного року без здійснення будь-якої оплачуваної діяльності та із зобов’язанням залишити краї­ну або місце перебування в зазначений строк.

А Податковий кодекс пропонує справляти туристичний збір з усіх громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перебувають на території адміністративно-територіальної одиниці, на якій діє рішення сільської, селищної або міської ради про встановлення туристичного збору і отримують послуги з тимчасового проживання (ночівлі) із зобов’язанням залишити місце перебування в зазначений термін.

Таким чином, по-перше, Податковий кодекс не робить відмінностей в цілях перебування на території тієї чи іншої адміністративно-територіальної місцевості (подорож), а по-друге, в терміні перебування («ночівля» може тривати і 6 годин, а збір все одно доведеться платити).

Хто звільняється від сплати туристичного збору? 

Згідно п.268.2.2. Податкокого кодексу, від сплати туристичного збору звільняються: 
— особи, що постійно проживають, у тому числі на умовах найму, в селі, селищі або місті, радами яких встановлено туристичний збір;
— особи, що прибули у відрядження;
— інваліди, діти-інваліди та особи, які супроводжують інвалідів 1 групи або дітей-інвалідів (не більше 1 супроводжуючого);
— ветерани війни;
— учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;
— особи, які прибули за путівками та курсівками в санаторії та пансіонати;
— діти у віці до 18 років;
— дитячі лікувальні, оздоровчі та курортні установи.

А що з родичами, які просто приїхали погостювати? 

Виходить, вони теж повинні сплачувати туристичний збір, хоча і не користуються послугами туристичної галузі. Звертаємо увагу, що мова йде не тільки про проживання в готелі, санаторії, пансіонаті і т.д., але і в будь-якому іншому житловому приміщенні на умовах найму.

Розмір і порядок сплати туристичного збору

— Ставки збору: 0,5 ─ 1% від бази оподаткування. 
— Точний розмір встановлюється місцевими радами.
— Базою оподаткування в даному випадку є вартість усього періоду проживання (ночівлі) без урахування ПДВ.
— При цьому у вартість проживання не включаються витрати на харчування чи побутові послуги (прання, чистка, ремонт, прасування одягу, взуття, білизни), телефонні рахунки, оформлення закордонних паспортів, дозволів на в’їзд (віз), обов’язкове страхування, витрати на усний та письмовий переклад та інші документально оформлені витрати, пов’язані з правилами в’їзду.

Ставка туристичного збору

Ставка збору встановлюється за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаної територіальної громади за одну особу за кожну добу тимчасового розміщення у такому розмірі:

— до 0,5 відсотка мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року — для внутрішнього туризму;
— до 5 відсотків мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року — для в’їзного туризму.

Отже ставки в Умані:

— внутрішній туризм (громадяни України) —  30 грн;
— в’їзний туризм (іноземці) — 300 грн.

Збирати туристичний  збір мають право податкові агенти

Податкові агенти зі сплати туристичного збору:

— адміністрації готелів, кемпінгів, мотелів, гуртожитків, інших установ готельного типу, санаторно-курортних закладів;
— квартирно-посередницькі організації, які направляють неорганізованих осіб на поселення у будинки або квартири, що належать фізичним особам на праві власності або на праві користування за договором найму;
— юридичні особи або фізичні особи-підприємці, упов­новажені місцевими радами на стягування збору на умовах договору.

Податкові агенти утримують збір під час надання пос­луг, пов’язаних з тимчасовим проживанням, і вказують суму сплаченого збору окремим рядком у рахунку на проживання.

Окремо варто звернути  увагу на порядок оплати збору

Сума туристичного збору, обчислена відповідно до податкової декларації за звітний (податковий) квартал, сплачується щоквартально, у визначений для квартального звітного (податкового) періоду строк, за місцезнаходженням податкових агентів.

Податковий агент, який має підрозділ без статусу юридичної особи, що надає послуги з тимчасового проживання (ночівлі) не за місцем реєстрації такого податкового агента, зобов’язаний зареєструвати такий підрозділ як податкового агента туристичного збору в контролюючому органі за місцезнаходженням підрозділу.
Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу.

З соціальних мереж про туристичний збір

 

Костянтин: «Коротко, якщо у Умань приїхав іноземний турист (незалежно від національності, та країни проживання) він має сплатити 300 грн за ДОБУ перебування у місті. Приїхала людина на тиждень в Умань. Наприклад знімає квартиру +-350 грн/доба — це ~2500 грн/тиждень, і їй ще потрібно сплатити 300 грн/доба туристичного збору ~2100 грн!!!

Ви мене вибачте, але це взагалі ДИБІЛІЗМ, я у МІЛАНІ платив 2 євро!!! 

А якщо у вас турист зняв квартиру, і не оплатив туристичний збір (звідки вам про це знати, ви ж не податкова, щоб у нього вимагати документи), вам штраф 1700 грн, при повторному порушені 3400грн. 

А ще за рішенням міської ради, вам можуть комунальні послуги відключити. І пофіг на договір, який заключений між вами та комунальною службою, вони вважають, що це законно. Підпис на останньому скріншоті: І.Г. Плєтньова»

 

Степан Нездоланний: «В Умані кіпіш. Працівники муніципальної варти повідомляють громадян про сплату туристичного збору з кожного хасида, який приїхав в Умань та який, якщо повезе, зупиниться у людини, то хазяїн домоволодіння має заплатити за кожного хасида за кожний день перебування — 300 грн. А якщо хасид зупиниться у готелі, то власник готелю іноземець, заплатить за хасида всього 150 грн. Таке рішення прийнято в зв’язку з покращенням життя Уманчан!!!»

Зрозуміло, що уманчани не будуть сплачувати такі кошти. А паломники хасиди не будуть ходити до банківських установ аби сплатити туристичний збір.

Тож, чи зуміє  влада організувати процес збору коштів в передбачений законодавством шлях та без шанатажу  уманчан?

На скільки поповниться бюд­жет міста Умань? 

Чи прозвітують про надход­ження та використання даних коштів?

Сподіваємось, ми отримаємо відповідь.

Справляння туристичного збору ─ тема актуальна вже багато років та насправді жодне рішення міської ради його не вирішить коли не діють Закони України. Щоб це питання не викликало резонансу кожного року, необхідно привести у відповідність Закону незаконні будівлі на території паломництва, які є фактично готелями чи будинками готельного типу, а юридично житловими будинками, які важко оподаткувати. Та привести у відповідність законодавство, яке б вирішило проблеми паломництва в місті Умань назавжди. Власне, це і є ГОЛОВНА робота народних обранців. Але їм, схоже не до того. 

(Влас. кор.)

Коментарі ()

    Ви маєте авторизуватись, щоб залишити коментар.