Сьогоднi
6 липня
2022 року

Зараз на сайті: Користувачі: 0 Гості: 68
Вхід на сайт   Реєстрація
Редакція газети "Уманська зоря" просить вибачення у наших читачів за неможливість випуску деяких номерів нашої газети у зв’язку з воєнним станом.

Пошук по сайту

Погода

Тарифи, пенсії, зарплати: як зміниться життя українців з 1 січня

admin

19-07-2021

10

Рейтинг: 0/5 - 0 голосів
Електроенергія

Не встигли ми “натішитися” рішенням основних гравців газового ринку на 10-20% підвищити січневу вартість “блакитного палива”, як з’явилися повідомлення про непопулярні ухвали уряду у сфері електрозабезпечення. Щодо скасування 100 “пільгових” кіловат-годин для побутових споживачів. Крім того, частині українців з нового року доведеться платити більше ще й за теплопостачання.

Щоправда, на відміну від (умовно) вільної ціни на газовому ринку, яка залежить від доброї волі постачальників, у випадках із регульованими (поки що) тарифами на електрику і тепло йдеться про справді вимушені кроки. Перший пов’язаний зі значними дисбалансами на ринку електроенергетики. Другий – з необхідністю вирівнювання тарифів для різних регіонів. Адже вартість гігакалорії по країні відрізняється удвічі, а то й утричі.

Безумовно, для підірваної коронавірусом економіки домогосподарств і таке, здавалося б, помірне підвищення – суттєвий удар. Для влади ж і фахівців це – черговий сигнал про необхідність кардинальних змін, які б унеможливили куди стрімкіші подорожчання у найближчій перспективі. Приміром, після запланованого по завершенні опалювального сезону скасування ПСО (покладання спеціальних обов’язків  із забезпечення газом за пільговою ціною підприємств теплокомуненерго) для “Нафтогазу” чи у разі ймовірного скасування ПСО для “Енергоатома” й “Укргідроенерго” в електроенергетиці...

Пільгову “сотку”  скасовано. Хоча кажуть: вона “обіцяла”  повернутися

Уряд скасував дію пільгового тарифу на електроенергію для населення на перші 100 кВт.год щомісячного споживання (90 коп/кВт.год). З 1 січня встановлено єдину фіксовану ціну ресурсу для побутових споживачів – 1,68 грн/кВт.год. Це неприємна для споживача новина. Приємна – те що урядовці продовжили до 31 березня 2021-го дію положення про ПСО для електроенергетики. Що гарантує стабільний тариф та унеможливлює повторення цінової вакханалії, яка відбувається після лібералізації газового ринку і скасування з 1 серпня ПСО у газозабезпеченні.  Механізм ПСО, нагадаємо, передбачає покладення державою на “Енергоатом” і “Укргідроенерго” обов’язку компенсувати різницю між соціальним тарифом для населення і ринковою вартістю електроенергії.

За даними деяких джерел, саме небезпека повторення “газового” сценарію стримала владу від лібералізації побутового сегмента ринку електроенергії ще восени чи з початку нового року. Що буде після 31 березня? Є варіанти. Хтось каже, що ПСО збережуть і навіть пільгову “сотку” повернуть. Але – вже на новому ціновому рівні. 1,68 грн – за перші сто кіловат-годин, спожитих упродовж календарного місяця (є варіант “пільгових” 300 кВт.год). Далі – по 3,36.

Зросте прожитковий мінімум

З 1 січня набуває чин­ності державний бюджет на 2021 рік. Так, з початку року розмір прожиткового мінімуму становитиме 2 189 гривень. Заплановане і зростання мінімуму для дітей віком до шести років – 1 921 гривня, для дітей віком від 6 до 18 років – 2 395 гривень, для працездатних осіб – 2 270 гривень.
Вищою стане і мінімальна зарплата – на 20% (6 000 гривень).

Зі зростанням мінімалки вищими стануть і податки для ФОПів – ЄСВ з початку нового року зросте із 1 100 грн до 1 320 гривень на місяць. Варто зазначити, що для ФОПів першої категорії передбачені «податкові канікули« з грудня 2020 року до травня 2021-го – для підтримки бізнесу під час локдауну.

Підприємців також чекають нові ліміти щодо обсягу доходів: для першої групи – 167 розмірів мінімальної зарплати (1,002 млн гривень), другої – 834 розміри мінімальної зарплати (5,004 млн гривень), третьої – 1 167 розмірів мінімальної зарплати (7,002 млн гривень).

Тарифи на комунальні послуги

У січні українці отримають нові платіжки за комунальні послуги та цифри там будуть відрізнятися. По-перше, у багатьох містах України подорожчало тепло, в середньому на чверть. У деяких містах рішення про підвищення тарифів прийняли з грудня, в деяких – з січня. Також зростуть тарифи на гарячу воду.

По-друге, українських користувачів очікує й інший неприємний сюрприз – подорожчання доставляння газу. В середньому від 0,15 копійки за один кубометр до 1,5 гривні.
В-третіх, очікується подорожчання холодної води, в середньому на 10-15%. Проєкт тарифів на водопостачання та водовідведення НКРЕКП оприлюднила ще 20 листопада, а остаточні ціни можна буде побачити в січневих платіжках.

У Кабміні анонсували підвищення тарифів на електроенергію для населення з 1 січня. Підіймати тарифи будуть поетапно і з січня доведеться заплатити в середньому на 30% більше.

Пенсії у 2021 році

У Міністерстві соціальної політики підготували план підвищення пенсій у 2021 році для різних категорій пенсіонерів. Очікується, що перегляд пенсій будуть проводити в січні, березні, квітні, липні та грудні.

У січні заплановано підвищення мінімальної заробітної плати й відповідно піднімуться всі виплати, які до неї прив’язані. Перерахунок пенсій торкнеться всіх українців, які досягли 65 років і мають необхідний стаж до 30 і 35 років.

У червні пройде індексація пенсій для всіх, хто вийшов на пенсію за віком і має необхідний стаж. За поперед­німи прогнозами, пенсії піднімуться в середньому на 7%.

У квітні буде проведено перерахунок пенсій для працюючих пенсіонерів – виплати збільшаться на суму від 100 до 300 гривень.

У липні очікується ще один етап підвищення мінімальних заробітних плат, а це потягне за собою і підвищення пенсій для тих, хто пішов на відпочинок за віком — у середньому на 200 гривень. Також будуть переглянуті мінімальні пенсії та різні доплати, в тому числі й пенсіонерам старше 80 років.

У грудні пенсіонери з необхідним стажем, і які вийшли на відпочинок за віком отримають доплати. Також очікується проведення другого етапу підвищення мінімальних пенсій.

Мобільний зв’язок подорожчає майже вдвічі

З січня майже всі мобільні оператори змінять свої тарифи й в деяких пакетах ціни піднімуться в півтора-два рази.  

Так, «Київстар» скасує деякі давні контрактні тарифи, якими користується близько 1,5% абонентів. Їм пропонують перейти на інші – дорожчі. Vodafone підвищить ціни на зв’язок для абонентів, які використовують нішеві архівні тарифні плани – вони вже недоступні для підключення. lifecell підвищує тарифи для семи застарілих тарифних планів, частина з яких – акції, де оператор гарантував вартість тільки до кінця грудня 2020 року.

У компаніях це пояснили впливом інфляції, зростанням курсу валют і необхідністю розвитку та розширення мережі, що потребує більше інвестицій. Усі користувачі послуг, яких торкнулися зміни, отримали СМС-повідомлення зі згаданою інформацією.

Можна змінювати по батькові

З 1 січня 2021 року українці матимуть можливість змінити своє ім’я по батькові. Відповідний закон набуває чинності та дозволяє робити це з 16 років – як і ім’я та прізвище. З 14 років змінити по батькові можна лише за згодою батьків чи піклувальників.

Дозвіл може підписати лише один із батьків у випадку, якщо другий помер, позбавлений батьківських прав, зник безвісти чи визнаний недієздатним. Якщо ж другий з батьків не підпадає під згадані вище винятки і проти змін, то остаточне рішення прийматиме суд або органи опіки.

Відсутність такої можливості називали порушенням конституційних прав українців. До того ж, це створювало чимало складнощів, наприклад, під час оформлення спадку.

Подорожчання проїзду у транспорті

Тарифи на перевезення планують підняти найближчим часом і це пов’язано не тільки з загальними підвищеннями цін, але і з карантином. За останній рік перевізники втратили майже половину свого прибутку і навіть в години пік вони змушені обмежувати кількість пасажирів. Крім того, багато українців перейшли на віддалену роботу і перестали щодня їздити в офіси. Компенсувати такі збитки можливо тільки коштом підвищення проїзду.
Підвищення проїзду планується в середньому на 2-3 гривні.

(З відкритих джерел)

Коментарі ()

    Ви маєте авторизуватись, щоб залишити коментар.