Сьогоднi
6 липня
2022 року

Зараз на сайті: Користувачі: 0 Гості: 72
Вхід на сайт   Реєстрація
Редакція газети "Уманська зоря" просить вибачення у наших читачів за неможливість випуску деяких номерів нашої газети у зв’язку з воєнним станом.

Пошук по сайту

Погода

ЩО ПОКАЗУЄ АНАЛІЗ КРОВІ

admin

19-07-2021

17

Рейтинг: 0/5 - 0 голосів

Основні показники, на які лікар звертає увагу при розшифровці загального аналізу крові — це гемоглобін і еритроцити, ШОЕ, лейкоцити і лейкоцитарна формула. Найчастіше загальний аналіз крові призначають, щоб зрозуміти, чи є в організмі запалення і ознаки інфекції, і якщо так, то якого походження — вірусного, бактеріального або іншого. Також загальний аналіз крові може допомогти встановити анемію і онкологічні процеси. Якщо в крові є такі ознаки, то лікарі обов’язково призначають додаткові аналізи. 

Розшифровка результатів аналізу

HGB – hemoglobin – гемоглобін

Гемоглобін — це білок, який переносить по організму кисень і доставляє його в потрібні тканини.  У нормі гемоглобін становить 120–160 г/л для жінок і 130–170 г/л для чоловіків.

Якщо його не вистачає, клітини починають голодувати і розвивається цілий ланцюжок симптомів: слабкість, стомлюваність, запаморочення, випадання волосся і ламкість нігтів, заїди в куточках губ і інші. Це симптоми анемії. Підвищені цифри гемоглобіну найчастіше трапляються через згущення крові, якщо людина надмірно потіє під час спеки, або приймає сечогінні. Ще підвищеним гемоглобін може бути у скелелазів і людей, які часто бувають в горах — це компенсаторна реакція на недолік кисню. Ще гемоглобін може підвищуватися через захворювання дихальної системи — коли легені погано працюють і організму весь час не вистачає кисню. У кожному конкретному випадку потрібно розбиратися окремо.

RBC-red blood cells — еритроцити

Еритроцити – це червоні клітини крові, які транспортують гемоглобін і відповідають за обмінні процеси тканин і органів. Саме гемоглобін, а точніше  його залізо фарбує ці клітини в червоний. Норми для чоловіків — 4,2-5,6*10*9/літр. Для жінок — 4-5*10*9/літр.  Підвищуватися еритроцити можуть через втрату рідини з потом, блювотою, проносом, коли згущується кров та через наявність окремих захворювань. Знижені показники зазвичай є ознакою анемії, частіше залізодефіцитної, рідше — іншої.

MCV-mean corpuscular volume — середній обсяг еритроцитів

Норма — 80 - 95 для чоловіків і 80 - 100 для жінок. Обсяг еритроцитів зменшується при залізодефіцитної анемії. А підвищується – при В12 дефіцитній, при гепатитах, зниженні функції щитовидної залози.

LT-platelets — тромбоцити

Це елементи крові, відповідальні за формування тромботичного згустку при кровотечах. Нормальна кількість становить (180 ─ 320)*10* 9/літр. Перевищення нормальних значень може свідчити про фізичне перенапруження, анемії, запальні процеси та більш серйозні проблеми в організмі, серед яких онкологічні захворювання і хвороби крові. Зниження рівня тромбоцитів в останні роки часто свідчить про постійний прийом антиагрегантів (наприклад, ацетилсаліцилової кислоти) з метою профілактики інфаркту міокарда та ішемічного інсульту головного мозку. А значне їх зниження може бути ознакою гематологічних захворювань крові, аж до лейкозів. 

WВС-white blood cells — лейкоцити

Це основні захисники нашого організму, представники клітинної ланки імунітету. Підвищення загальної кількості лейкоцитів найчастіше свідчить про наявність запального процесу, переважно бактеріальної природи. Також може виявитися ознакою так званого фізіологічного лейкоцитозу (під впливом болю, холоду, фізичного навантаження, стресу, під час менструації, засмаги). Норми у чоловіків і жінок зазвичай коливаються від 4,5 до 11,0*10*9/літр. Зниження лейкоцитів — ознака придушення імунітету. Причиною найчастіше є перенесені вірусні інфекції, прийом деяких ліків, схуднення. Набагато рідше —імунодефіцити і лейкози.
ШОЕ-швидкість осідання еритроцитів

Якщо набрати кров в пробірку і залишити на якийсь час ─ клітини крові почнуть падати в осад. Якщо через годину взяти лінійку і заміряти, скільки міліметрів еритроцитів випало в осад ─ отримаємо швидкість осідання еритроцитів. У нормі вона становить від 0 до 15 мм на годину у чоловіків, і від 0 до 20 мм у жінок. Може підвищуватися в разі запалення, алергічної реакції, аутоімунних або онкологічних захворювань. Фізіологічне підвищення пояснюється вагітністю, менструацією або літнім віком. У будь ─ якому випадку високий ШОЕ завжди вимагає додаткового обстеження.

Коментарі ()

    Додавання нових коментарів заборонене.