Сьогоднi
6 липня
2022 року

Зараз на сайті: Користувачі: 0 Гості: 71
Вхід на сайт   Реєстрація
Редакція газети "Уманська зоря" просить вибачення у наших читачів за неможливість випуску деяких номерів нашої газети у зв’язку з воєнним станом.

Пошук по сайту

Погода

Вакцинація від COVID-19. Що відомо

admin

19-07-2021

13

Рейтинг: 0/5 - 0 голосів

Щодо самої вакцини, її якості та наслідків, думки у суспільстві різні.

Україна має отримати 1,9 мільйона доз вакцини проти COVID-19 за підписаним Міністерством охорони здоров’я контрактом з китайською компанією Sinovac Biotech.

Очікуються її поставки в максимально короткі терміни - перша партія вакцини в кількості 700 тисяч доз повинна бути поставлена ​​в Україну протягом 30 днів після офіційної реєстрації.

Міністр запевняє, що найближчим часом Україна укладе контракти на поставку вакцин з іншими виробниками, окрім Sinovac Biotech.

А ось поставки за програмою COVAX  очікуються в лютому-березні 2021 року. Україна має отримати 16 млн. доз різних вакцин. 

Вакцини, які закуповує держава та отримає в рамках програми COVAX будуть  БЕЗКОШТОВНІ.

Щеплення від COVID-19  є ДОБРОВІЛЬНИМ.

За роз’ясненнями та рекомендаціями редакція газети «УМАНСЬКА ЗОРЯ» звернулася до сімейного лікаря приватного «Медичного центру« первинки» м. Умань Назара Михайловича Горенка. 

1. Вакцинація населення, яка вакцина, на Вашу думку, має переваги?

— Я, вважаю що в більшості випадків саме вакцинація є єдиним надійним способом захисту від хвороб і важких ускладнень, особливо від таких небезпечних як: гепатит В, туберкульоз, поліомієліт, дифтерія, кашлюк, правець, ХІБ-інфекція (гемофільна інфекція), кір, краснуха  та епідемічний паротит (свинка). 
Вакцинація вважається одним з найбільших досягнень медицини, яке дає можливість попередити мільйони смертей і випадків дитячої інвалідизації. На даний час за допомогою вакцин людство здатне попередити більше 30 інфекційних захворювань. Імунізація визнана одним з найефективніших заходів запобігання захворюванням. 

Тому, я і мої колеги беззаперечно є прихильниками вакцинації населення, звичайно, окрім випадків, коли у певних категорій пацієнтів є протипоказання чи застереження щодо вакцинації за медичними показаннями. 

Щодо переваг однієї вакцини над іншою, то зазначу, що на сьогодні вакцини є досить різноманітними за своїм антигенним складом, вмістом та кількістю стабілізаторів та речовин, які підвищують їх імуногенність, тобто здатність викликати імунну відповідь на їх введення. Говорити про те, що є вакцини якісні і неякісні – не коректно. Основне – вони всі є різними за складом. 

І сьогодні позитивним є те, що пацієнти мають право вибору – вакцинуватись вакцинами, які закуповуються за кошти державного бюджету або придбати вакцину в аптеці за власні кошти. 

Яку саме вакцину вибрати для кожного пацієнта – підкаже кваліфікований лікар. Наприклад, дитину з неврологічними проблемами в стані здоров’я краще вакцинувати сучасною ацелюлярною вакциною. Тоді ймовірність виникнення температурних реакцій буде менше 5%.

При вакцинації дітей-алергіків треба зважати на складові вакцини, оскільки різні виробники використовують різні середовища для вирощування вакцинальних антигенів. Наприклад, для виробництва деяких вакцин використовується курячий ембріон, в деякі вакцини в якості стабілізатора входить антибіотик. Якщо людина має сильну алергію до яєчного білка або на антибіотик, який входить в склад вакцини, їй, зрозуміло, буде небезпечно щепитися такою вакциною – це може викликати набряк Квінке або анафілактичний шок. Для людей з тяжкими імунодефіцитами небезпечною може бути вакцинація живими вакцинами, тобто такими, які містять живі ослаблені мікроорганізми.

Отже – вибір за пацієнтом, а допоможе йому в цьому кваліфікований лікар.

2. Пацієнт має право змінити свого сімейного лікаря? Якщо так, то яким чином?

— Кожний пацієнт вільний у виборі сімейного лікаря, і в будь-який час може самостійно його змінити та обрати іншого. Для цього достатньо укласти декларації про вибір сімейного лікаря. 

Підписуючи декларацію з конкретним лікарем пацієнт повідомляє державу (НСЗУ), що оплата за його обслуговування має надходити у медзаклад, де працює такий лікар. При цьому, декларація не підписується «раз і назавжди». Пацієнт  у будь-який час може укласти декларацію з іншим терапевтом, педіатром чи сімейним лікарем. У такому випадку не треба скасовувати попередню декларацію – достатньо просто укласти нову декларацію з обраним лікарем, а зміни автоматично зафіксуються у системі. Пацієнт вільний у своєму виборі – він не  мусить підписувати декларацію за місцем прописки чи проживання. 

Для підписання декларації з лікарем пацієнту необхідно звернутися у медзаклад, де працює терапевт, педіатр чи сімейний лікар, з яким він хочете підписати декларацію. З собою потрібно мати паспорт, податковий номер і мобільний телефон. Якщо пацієнт підписує декларацію з педіатром чи сімейним лікарем для дитини, то слід також мати з собою свідоцтво про народження дитини.

3. Послуги, які пацієнт отримує у свого сімейного лікаря?

— У сімейного лікаря  пацієнт отримує весь обсяг послуг, передбачений Програмою медичних гарантій. Перелік послуг чітко визначено законодавством. 

В першу чергу, це діагностика та амбулаторне лікування основних найбільш поширених інфекційних та неінфекційних хвороб, травм, отруєнь, патологічних, фізіологічних (під час вагітності) станів, консультації з метою профілактики та контролю захворювань, вакцинація дітей та дорослих. 

У сімейного лікаря також можна пройти наступні такі базові дослідження та аналізи як: загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, загальний аналіз сечі, глюкоза крові, загальний холестерин, вимірювання артеріального тиску, електрокардіограма, вимірювання ваги, зросту, окружності талії, швидкі тести на вагітність, тропоніни, ВІЛ, вірусні гепатити, SARS-CoV-2.

Також, сімейний лікар виписує електронні рецепти, електронні направлення до фахівців спеціалізованої ланки, направлення на проведення діагностичних досліджень чи лікування, оформлює медичні довідки, листки непрацездатності та направлення для проходження медико-соціальної експертизи.

4. 2021 рік. Які зміни чекають на «первинку»?

— У зв’язку з тим що Кабінет Міністрів України продовжив до 31 березня 2021 року Програму медичних гарантій в тому вигляді, яка діяла в 2020 році, наразі, прогнозувати, що саме буде відбуватися з 1 квітня 2021 року на рівні надання первинної медичної допомоги складно.

Знаємо, що є багато різних пропозицій як від Національної служби здоров’я (НСЗУ),  так і від МОЗ щодо внесення змін до Програми медичних гарантій, наприклад, запровадження нових пакетів медичних послуг для лікування туберкульозу на рівні первинної медичної допомоги та інші зміни. Але в якому вигляді буде «первинка» з  квітня поточного року ще не відомо. 

Наразі в 2021 році до стандарту первинної медичної допомоги додалось скринінгове обстеження щодо COVID-19 - тестування методом експрес-діагностики,  але, нажаль, поки що не всі заклади забезпечені  такими тестами. Тож чекаємо на забезпечення такими тестами від  регіонального Департаменту охорони здоров’я. 

5. Різниця між послугами, які надає приватна клініка «первинки» від комунальної? 

— Якщо говорити саме про медичні заклади, які надають первинну медичну допомогу за договором з НСЗУ, то вже більше двох років як після впровадження в Україні Програми медичних гарантій всі медичні заклади (приватні, державні чи комунальні) є рівними в своїх правах та обов’язках як перед пацієнтом, так і перед державою. 

Як в приватному, так і в комунальному медзакладі для пацієнта первинна медична допомога надається безоплатно, тобто за його лікування сплачує не пацієнт, а держава. 

Пацієнт вже самостійно обирає приватний чи комунальний заклад охорони здоров’я, в якому має бажання отримувати медичне обслуговування, яке фінансується державою. 

Звичайно, що приватні, комунальні чи державні медзаклади відрізняються між собою за рівнем комфорту, матеріально-технічного оснащення і т.д., але як на мене, в першу чергу має значення, які саме лікарі працюють в таких закладах, і як вони відносяться до своїх пацієнтів.  І можу констатувати, що саме за цим принципом пацієнти обирають той чи інших медичний заклад, в якому хочуть отримувати медичні послуги.

То ж яку вакцину обрати, і чи взагалі робити щеплення, маєте час обміркувати.

Слідкуйте за новинами разом з нами.
Підготувала О.БОЖУК

Коментарі ()

    Ви маєте авторизуватись, щоб залишити коментар.