Сьогоднi
5 липня
2022 року

Зараз на сайті: Користувачі: 0 Гості: 69
Вхід на сайт   Реєстрація
Редакція газети "Уманська зоря" просить вибачення у наших читачів за неможливість випуску деяких номерів нашої газети у зв’язку з воєнним станом.

Пошук по сайту

Погода

Марк Зборовський — шпигун з Умані

admin

19-07-2021

12

Рейтинг: 0/5 - 0 голосів

Політика «воєнного комунізму», що її проводили більшовики, залишила родину Зборовських без жодного засобу до існування. У 1920 р. родина переселилися до Польщі де Марк долучився до радикально налаштованих осіб з лівацького середовища та за певних незрозумілих обставин (очевидно, під загрозою арешту), утік до Франції. Саме у Франції в житті Зборовського розпочинається період, коли він стає «найвідомішим та найнебезпечнішим агентом ДПУ (Державного політичного управління СРСР) в троцькістському русі 1930-х рр.» за резолюцією Міжнародного комітету Четвертого Інтернаціоналу. 

Його вербування відбулося в середині літа 1933 року агентом Іноземного відділу зов­нішньої розвідки СРСР. Після вербування він отримує псевдоніми «Мак» і «Тюльпан». З наступного року його органічно і оперативно впроваджують у троцькістську організацію, і до кінця 1934 року він входить в довіру до більшості її членів. Тоді ж він стає найближчим помічником сина Льва Давидовича Троцького Льва Сєдова, якого радянська розвідка розробляє під псевдонімом «Синок». «Тюльпан» настільки ефектно справляється зі своєю роллю, що йому довіряють посаду куратора російської секції Четвертого інтернаціоналу, над яким він працює під псевдонімом «Етьєн».

Зборовський організував крадіжку важливих документів соціалістичного руху з паризького відділення Інституту соціальних студій, один за одним за вельми загадкових обставин загинули кілька лідерів троцькістського руху — Іґнатій Рейс, Лев Седов, Ервін Вульф та Рудольф Клемент. В усіх випадках саме Зборовський стежив за ними або знав про їхні секретні місця перебування. Саме Зборовський познайомив із сімейством Троцького радянського агента Рамона Меркадера, який 1940 р. організував та здійснив вбивство Троцького в Мексиці. 

Після 1941 року Марк Зборовський приймає рішення про еміграцію в США. В 1943 році місце перебування Зборовського було розкрито і він був змушений знову працювати на спецслужби СРСР.  Зборовського в США розсекретив перебіжчик (радянський розвідник) Олександр Орлов. В 1958 році Марка Зборовського засудили до п’яти років тюремного ув’язнення, з яких лише 2 він провів за гратами.  Уже з тюрми він подав апеляцію, отримав зменшення терміну ув’язнення, а зрештою ще й був достроково звільнений. Орлов у своїх спогадах говорить про нього як про «керівника радянської шпигунської мережі в США». 

Весь час проживання на північноамериканському континенті до своєї смерті Марк Зборовський працював у лікарні Маунт-Сіон у Сан-Франциско та мав звання професора антропології.

Книга Зборовського — «Життя з народом» («Life is with People») перша в західній етнографії та історіографії спроба осмислити східноєвропейське містечко як культурно-історичний феномен. У цій книзі, побудованій на уманських спогадах Зборовського та його марксистському підході до традиційної єврейської громади, вперше виникло саме слово «штетл» (єврейське містечко), набувши неймовірної популярності в англомовній культурі саме завдяки Зборовському. За 50 років книжку перевидавали п’ять разів, а її перший наклад перевищив сто тисяч примірників. Зборовський, зважаючи на свій специфічний уманський досвід, розподіляє жителів єврейського містечка за класовим принципом на «шейне їдн» та «просте їдн» — поважних та простих євреїв. До перших належать представники торговельно-фінансових та релігійних еліт, до других — ремісники, заробітчани, біднота. Знання класичних єврейських текстів («Тори» в широкому розумінні) допомагає людині піднятися соціальною драбиною з другого в перший клас, яким би не було її матеріальне становище. Євреї, за Зборовським, займаються у вільний час студіями класичних книжок релігійного змісту, релігія просотує та освячує кожний крок та рух єврея в містечку.  Помер успішний етнограф та спритний авантюрист, що перехитрив троцькістів та американське правосуддя, 1990 р. в Сан-Франциско, забравши в могилу багато своїх нерозкритих таємниць. 

    За матеріалами
© Центр міської історії Центрально-Східної Європи 
© Відділ культури Уманської міської ради

Коментарі ()

    Ви маєте авторизуватись, щоб залишити коментар.