Сьогоднi
5 липня
2022 року

Зараз на сайті: Користувачі: 0 Гості: 66
Вхід на сайт   Реєстрація
Редакція газети "Уманська зоря" просить вибачення у наших читачів за неможливість випуску деяких номерів нашої газети у зв’язку з воєнним станом.

Пошук по сайту

Погода

Умань очима Наполеона Орди

admin

16-02-2022

23

Рейтинг: 0/5 - 0 голосів
Бунтар, емігрант, художник

Художник, завдяки якому ми нині знаємо, як виглядала Умань у ХІХ столітті, народився у 1807 році в селі Вороцевичі Пінського повіту Мінської губернії (тепер село в Іванівському районі Брестської області Білорусі) в родині предводителя дворянства Кобринського повіту.  

У 12 років вступив до Свіслоцької гімназії, яку закінчив з відзнакою, у 1823 році – на фізико-математичний факультет Віленського університету, звідки за активну участь у таємних товариствах був виключений з 4-го курсу і разом з А.Міцкевичем, І.Домейком, Я.Чечотом заарештований. 

За участь у листопадовому повстанні 1831 року 24-річного Орду нагороджено вищою відзнакою Польщі — золотим хрестом «Virtuti Militari». А від царського російського режиму за це ж був переслідуваний. Після придушення повстання емігрував під чужим іменем до Європи й оселився в Парижі. У Франції Н. Орда зблизився з композитором Ф. Шопеном, у котрого брав уроки музичної композиції і гри на фортепіано. Музичні твори, написані ним тоді, швидко знайшли визнання серед європейської аристократії. За порадою Ф.Шопена, який помітив у свого друга потяг до малювання, він з 1833 року розпочав систематичне художнє навчання: відвідував студію відомого французького майстра архітектурного пейзажу П. Жирара. 

Більша частина його життя — це 13 великих подорожей, головними супутниками в яких були планшет, олівець і фарби. Побачене залишалося на численних малюнках Наполеона Орди, бо малювання стало справою усього його життя. 

… Лише в 1856 році, коли цар Олександр ІІ оголосив амністію революціонерам, залишивши сім’ю в Парижі, 49-річний Орда повернувся на батьківщину. Родовий маєток після смерті матері конфіскували за участь Наполеона в повстанні, а йому дозволили лише орендувати колись рідне обійстя.

У 1866 році знову арешт за підозрою в участі в повстанні 1863-1864 років. Ув’язнення у Кобринському тюремному замку. Але і там художник знаходив можливість малювати.

У 1867 році Наполеона Орду засудили до заслання у віддалені губернії Росії. Однак завдяки старанням дружини і допомозі посла Франції вирок скасували. Натомість царська влада позбавила художника навіть права оренди і мешкання в родовому маєтку. У царській Росії до останніх днів свого життя Наполеон Орда вважався неблагонадійним. У 73-річному віці художника звинуватили в шпигунстві. У музеї Наполеона Орди зберігається документ «Дело стола канцелярии Минского губернатора «О лишенном прав дворянства Наполеона Орды, занимающемся черчением планов городов, отправляемых за границу». У справі є рапорт начальника жандармського відділу про те, що «Наполеон Орда ведет замкнутый образ жизни и все время занимается рисованием чертежей, которые отправляет в Англию и Германию и получает за это большие деньги».

Умань. Парафіяльний костьол. 1870-1874. Зберігається: Польща, Краків, Національний музей (Дзвіниці костьолу зруйнували в радянські часи).​​​​
Творчість

Своє творче і життєве кредо митець висловив так: «Хто хоч пригорщею землю носить, той зможе насипати гору». Він невтомно «носив» свої мальовані «пригорщі» з багатьох країн світу, і вони складали його гору неперевершених замальовок, у яких ніби зупинився час. Вони були документально точним і водночас романтично-образними. Завдяки ним ми нині можемо зазирнути в дофотографічне минуле нашого краю, дізнатися, як виглядали місця, яким долею судилося зникнути назавжди.
Щовесни він вирушав у мандри, результатами яких стали цикли архітектурних пейзажів Білорусі, Литви, Польщі, України. За час своїх творчих поїздок мистець зробив понад 800 рисунків. 

Умань. Ринкова площа. 1870-1874. Зберігається: Польща, Краків, Національний музей

Україну художник відвідав двічі: у 1862 і в 1871–1876 роках. Саме тоді він досліджував Київську й Подільську губернії. Лише по Київській губернії було зроблено близько 110 малюнків. Садиби, маєтки, палаци України найбільше вразили Наполеона Орду й посіли особливе місце в його творчому доробку – 148 зафіксованих об’єктів. Серед робіт цього цик­лу є й роботи, присвячені нашому краю.  

У останні роки життя художник продовжував подорожувати і малювати. Тяжко захворівши, аби не завдавати клопоту рідним, лежав в одному з шпиталів Варшави, де й помер у 1883 році у 76-річному віці. За заповітом поховали його на батьківщині в родинному склепі в містечку Іваново. Тут стоїть йому пам’ятник. У 1980-і роки під час забудови на місці старого римо-католицького кладовища могилу митця в Іваново було знищено.

Нині творчий спадок художника налічує 1150 акварелей і графічних робіт, з яких 977 малюнків зберігається в Національному музеї Кракова в Польщі, куди їх у 1886 році передали родичі художника. 

У 2007 році 200-річчя з дня народження Наполеона Орди внесено в список пам’ятних дат ЮНЕСКО на знак визнання внеску художника в світову культурну спадщину.


Джерело : etrorivne.com.ua 

Коментарі ()

    Ви маєте авторизуватись, щоб залишити коментар.